Mälu Parandamine Nootroopikumide Abil

Mälu – see on meie mineviku, oleviku ja tuleviku alustala. Mälu võimaldab meil õppida, kogeda ja kasvada, mängides keskset rolli igas elu aspektis. Kuid mida me tegelikult mälu kohta teame? Kuidas see täpselt töötab ja miks mõnedel inimestel on parem mälu kui teistel? Veelgi olulisem, kuidas saame kasutada nootroopikume, et parandada ja tugevdada meie mälu ning keskendumisvõimet? Selles peatükis sukeldume mälu keerukasse maailma, uurides selle põhialuseid ja kuidas nootroopikumid võivad aidata meil oma kognitiivseid võimeid maksimeerida.

Mälu Parandamine

Mälu ja Keskendumise Põhialused

Mälu ja keskendumine on fundamentaalsed kognitiivsed protsessid, mis mõjutavad meie õppimisvõimet, otsuste tegemist ja igapäevaelu toimetusi. Teaduslikud uuringud näitavad, et mälu töötlemine toimub erinevates aju osades, sealhulgas hipokampuses, mis on oluline lühiajalise mälu jaoks, ning prefrontaalses korteksis, mis on seotud töömäluga. Mälu tugevdamine ja säilitamine sõltub neuronitevahelisest kommunikatsioonist ja sünaptilistest ühendustest. Tegurid nagu stress, uni, toitumine ja isegi sotsiaalne suhtlus mõjutavad oluliselt mälu ja keskendumisvõimet. Nende teadmiste mõistmine võib aidata meil paremini hinnata, kuidas nootroopikumid võivad mälu ja keskendumist mõjutada, pakkudes võimalusi nende kognitiivsete funktsioonide tõhusaks parandamiseks. (I)
 

Neurobioloogia, Mälu & Nootroopikumid

Nii neurobioloogia, mälu kui ka nootroopikumid on omavahel tihedalt seotud. Neurobioloogia pakub teaduslikku tausta, kuidas aju mälu funktsioone töötleb, salvestab ja taastab, samal ajal kui nootroopikumid sekkuvad nendesse protsessidesse, et parandada kognitiivseid funktsioone. Uuringud näitavad, et nootroopikumide mõju mälu kujunemisele hõlmab neurotransmitterite taseme parandamist, mis soodustab mälu ja õppimist. Lisaks suurendavad need ained aju plastilisust, mis on oluline nii uute neuronite kasvu kui ka neuronitevahelise suhtluse tugevdamisel.

Kuidas erinevad nootroopikumid mälu parandavad

Citicoliini mõju mälu parandamisele on uuritud nii vanemaealistel kui ka keskealistel inimestel, näidates selle potentsiaalset kasu mälu funktsioonide toetamisel. Uuringud vanemaealistega on näidanud, et citicoliini regulaarne tarbimine parandab üldist mälu sooritust, eriti episoodilist mälu. Nendes uuringutes osalesid tervete vanemaealiste meeste ja naiste grupid, kes tarbisid citicoliini 12 nädala jooksul. Tulemused näitasid märkimisväärset paranemist episoodilises mälus võrreldes platseebogrupiga. Sellised tulemused viitavad, et citicoliini regulaarne tarbimine võib olla ohutu ja potentsiaalselt kasulik vanusega seotud mälukaotuse vastu. (I)(II)
Citicoliini mõju keskealistele inimestele on vähem uuritud, kuid mõned uuringud on näidanud selle positiivset mõju kognitiivsele funktsioonile ja mälu toetamisele. Näiteks leiti, et citicoliini tarbimine kolme kuu jooksul parandas kognitiivset sooritust võrreldes platseebot saanud isikutega. Samuti on tõendeid, et citicoliini mõju võib varieeruda sõltuvalt indiviidide geneetilistest teguritest, nagu APOE4 alleeli kandmine. (III)

L-türosiin, mis on katehhoolamiinide neurotransmitterite dopamiini ja norepinefriini eelkäija, on uuritud selle mõjude osas käitumisele ja kognitsioonile tervetel täiskasvanutel. Uuringute ülevaates leiti, et L-türosiini manustamine ei mõjutanud oluliselt füüsilist sooritusvõimet, kuid sellel oli positiivne mõju kognitiivsetele funktsioonidele, eriti töömälule ja informatsiooni töötlemisele nõudlikes olukordades nagu ekstreemne ilmastik või kognitiivne koormus. Need leidud viitavad, et L-türosiin võib toimida kui puhver kognitiivse võimekuse säilitamisel rasketes tingimustes, võimalikult seletatuna L-türosiini võimega tasakaalustada aju katehhoolamiinide taset. (IV)

Dokosaheksaeenhape (DHA) on leitud olevat kasulik mälu funktsiooni parandamisel täiskasvanutel, eriti neil, kellel on kergeid mäluprobleeme. Selle meta-analüüsi tulemused näitavad, et DHA ja EPA (eikosapentaeenhape) kombinatsioonid parandasid oluliselt episoodilist mälu täiskasvanutel, sõltumata nende kognitiivsest seisundist alguses. DHA-l on positiivne mõju ka semantilisele ja töömälule. Need leiud kinnitavad vaatlusuuringute tulemusi, mis toetavad DHA/EPA tarbimise või vere taseme ja mälu funktsiooni vahelist kasulikku seost vanematel täiskasvanutel. (V)

Fosfatidüülseriin (PS) on oluline osa inimese aju biokeemiast, füsioloogiast ja funktsioonidest. Teaduslikud uuringud on näidanud, et PS toetab mitmeid kognitiivseid funktsioone, sealhulgas lühiajalise mälu kujunemist, pikaajalise mälu konsolideerimist, uute mälestuste loomist, mälestuste taastamist, õppimisvõimet ja teabe meeldejätmist, keskendumisvõimet, probleemide lahendamise oskust, keeleoskust ja suhtlemisvõimet. Samuti aitab see toetada liikumisfunktsioone, eriti kiireid reaktsioone ja reflekse. PS-i toidulisandid (300-800 mg päevas) imenduvad inimestel efektiivselt, ületavad vere-aju barjääri ja aeglustavad, peatavad või pööravad ümber biokeemilised muutused ja struktuurilise halvenemise närvirakkudes, mis on seotud vananemisega. (VI)
Pycnogenol (Männikoore ekstrakt) on näidanud positiivseid mõjusid kognitiivsele funktsioonile tervetel täiskasvanutel vanuses 35-55 aastat. Ühes 12-nädalases uuringus võrreldi Pycnogenol-i lisandiga (150 mg/päevas) ja tervisliku elustiiliga rühma kognitiivseid funktsioone, tähelepanu ja vaimset sooritusvõimet suurema oksüdatiivse stressiga tervishoiutöötajate hulgas.
Tulemused näitasid, et Pycnogenol rühmas esines kognitiivsete funktsioonide, tähelepanu, vaimse sooritusvõime, püsiva tähelepanu, mälu, täidesaatvate funktsioonide, meeleolu ja oksüdatiivse stressi näitajate paranemist võrreldes kontrollrühmaga. Pycnogenol rühmas vähenes oksüdatiivse stressi näitajad oluliselt (keskmine -30,4%) 12 nädala jooksul, samal ajal kui kontrollrühmas täheldati ebaolulist muutust (+0,9%).
Lisaks näitas Pycnogenol rühm väikest, kuid olulist paranemist kognitiivsete testide tulemustes ning meeleolu paranes professionaalsete igapäevaste ülesannete hindamisel. Pycnogenol lisandit taluti hästi ja järgiti nõuetekohaselt. (VII)
PQQ, ehk pürrolokinoliinkinoon, on mikrotoitaine, mida leidub looduslikult erinevates toiduainetes ja millel on olnud kasvav huvi tervishoiuvaldkonnas. Üks oluline aspekt, mida on uuritud, on PQQ võimalik mõju mälule ja kognitiivsele funktsioonile.
Mitmed teaduslikud uuringud on keskendunud PQQ potentsiaalile mälu parandamisel. Kuigi uuringuid on veel suhteliselt vähe, on esialgsed tulemused paljutõotavad. On leitud, et PQQ-l võib olla neuroprotektiivne toime, mis tähendab, et see võib aidata kaitsta närvisüsteemi kahjustuste eest.
Üks võimalik mehhanism, kuidas PQQ mälu parandada võib, on selle võime toetada mitokondrite tervist ja funktsiooni. Mitokondrid on rakkude energiakeskused ja mängivad olulist rolli ajurakkude toimimisel. PQQ võib aidata kaasa mitokondrite biogeneesi (uute mitokondrite moodustumisele) ning seeläbi parandada energia tootmist ajurakkudes.
Lisaks sellele on uuringud näidanud, et PQQ võib toetada närvisüsteemi plastilisust, mis on seotud õppimise ja mälu kujunemisega. See võib suurendada närvirakkudevahelist suhtlust ja närvisüsteemi võimet kohaneda uute olukordadega.
Oluline on märkida, et kuigi esialgsed uuringud on paljutõotavad, vajab PQQ mõju mälu parandamisel veel täiendavat uurimist. Samuti võib PQQ kasutamiseks olla erinevaid viise, sealhulgas toidulisandina või toidu kaudu. (VIII)
Vitamiinid B₁ (tiamiin), B₉ (foolhape) ja B11 (l-metüülfolaat) kuuluvad B-vitamiinide rühma ning mängivad olulist rolli paljudes keha ainevahetusprotsessides. Kuigi nende vitamiinide peamine ülesanne on aidata muundada toidust saadavat toitu energiaks, on neil ka oluline roll närvisüsteemi ja aju funktsiooni toetamisel.
Mitmed uuringud on keskendunud nende B-vitamiinide võimalikele mõjudele mälule ja kognitiivsele funktsioonile, eriti vanemate täiskasvanute seas. Üks oluline aspekt on nende vitamiinide roll homotsüsteiini taseme kontrollimisel organismis. Kõrge homotsüsteiini tase on seostatud suurema riskiga kognitiivsete häirete ja mälu languse tekkeks.
Vitamiin B₁, tuntud ka kui tiamiin, on oluline närvisüsteemi tervisele. See aitab säilitada närvirakkude membraane ja võib mängida rolli närviimpulsside edastamisel. Vitamiin B₉ ehk foolhape on teadaolevalt oluline DNA sünteesiks ja rakkude jagunemiseks, kuid sellel võib olla ka positiivne mõju aju tervisele, eriti vanemas eas. B11-vitamiin, mida leidub l-metüülfolaadi kujul, on foolhape, millel on parem biosaadavus ja mis võib olla oluline homotsüsteiini taseme reguleerimisel.
Mitmed uuringud on seostanud piisava vitamiin B₁, B₉ ja B11 tarbimise ning normaalse homotsüsteiini taseme säilitamise positiivse mõjuga mälu säilimisele ja kognitiivsele funktsioonile. Eriti vanemas eas võib nende vitamiinide tarbimine aidata vähendada kognitiivsete häirete riski ja toetada mälu säilimist. (IX)(X)

Viited

I. Nakazaki, E., Mah, E., Sanoshy, K., Citrolo,  D., & Watanabe, F. (2021). Citicoline and Memory Function in Healthy  Older Adults: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical  Trial. The Journal of nutrition, 151(8), 2153–2160. https://doi.org/10.1093/jn/nxab119 (allikas)
II. Alvarez, X. A., Laredo, M., Corzo, D.,  Fernández-Novoa, L., Mouzo, R., Perea, J. E., Daniele, D., &  Cacabelos, R. (1997). Citicoline improves memory performance in elderly  subjects. Methods and findings in experimental and clinical pharmacology, 19(3), 201–210.  (allikas)
III. Świątkiewicz, Maciej & Grieb, Pawel. (2022). Citicoline for Supporting Memory in Aging Humans. Aging and disease. 10.14336/AD.2022.0913. (allikas)
IV. Hase, A., Jung, S. E., & aan het Rot, M.  (2015). Behavioral and cognitive effects of tyrosine intake in healthy  human adults. Pharmacology, biochemistry, and behavior, 133, 1–6. https://doi.org/10.1016/j.pbb.2015.03.008 (allikas)
V. Yurko-Mauro, K., Alexander, D. D., & Van Elswyk, M. E. (2015). Docosahexaenoic acid and adult memory: a systematic review and meta-analysis. PloS one, 10(3), e0120391. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0120391 (allikas)
VI. Glade, M. J., & Smith, K. (2015). Phosphatidylserine and the human brain. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.), 31(6), 781–786. https://doi.org/10.1016/j.nut.2014.10.014 (allikas)
VII. Belcaro, G., Luzzi, R., Dugall, M., Ippolito, E., & Saggino, A. (2014). Pycnogenol® improves cognitive function, attention, mental performance and specific professional skills in healthy professionals aged 35-55. Journal of neurosurgical sciences, 58(4), 239–248. (allikas)
VIII. Shiojima, Y., Takahashi, M., Takahashi, R., Moriyama, H., Bagchi, D., Bagchi, M., & Akanuma, M. (2022). Effect of Dietary Pyrroloquinoline Quinone Disodium Salt on Cognitive Function in Healthy Volunteers: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel-Group Study. Journal of the American Nutrition Association, 41(8), 796–809. https://doi.org/10.1080/07315724.2021.1962770 (alikas)
IX. Inaba, H., Kishimoto, T., Oishi, S., Nagata, K., Hasegawa, S., Watanabe, T., & Kida, S. (2016). Vitamin B1-deficient mice show impairment of hippocampus-dependent memory formation and loss of hippocampal neurons and dendritic spines: potential microendophenotypes of Wernicke-Korsakoff syndrome. Bioscience, biotechnology, and biochemistry, 80(12), 2425–2436. https://doi.org/10.1080/09168451.2016.1224639 (allikas)
X. Xu H, Wang S, Gao F, Li C. Vitamin B6, B9, and B12 Intakes and Cognitive Performance in Elders: National Health and Nutrition Examination Survey, 2011-2014. Neuropsychiatr Dis Treat. 2022 Mar 9;18:537-553. doi: 10.2147/NDT.S337617. PMID: 35359912; PMCID: PMC8962758. (allikas)

Nootroopikumide stackimine on praktika, kus mitut tüüpi nootroopikume kasutatakse koos, et saavutada sünergiline efekt, mis võimendab nende individuaalseid toimeid. See lähenemisviis võimaldab sul luua kohandatud kombinatsioone, mis on suunatud konkreetsetele kognitiivsetele eesmärkidele, nagu parem mälu, teravam kontsentratsioon või suurem stressitaluvus. Stackimise idee
Loe edasi >>

Kui mainida sõna “nootroopikumid”, võib see esile kutsuda erinevaid reaktsioone – uudishimu, kahtlusi, või isegi põnevust. Viimastel aastakümnetel on nootroopikumid, mida sageli nimetatakse ka “aju vitamiinideks” või “kognitiivseteks tugevdajateks”, muutunud üha populaarsemaks nii teadusmaailmas kui ka igapäevases elus. Kuid mis need täpselt on ja veelgi olulisem, kuidas nad meie aju tööd mõjutavad?
Loe edasi >>

Scroll to Top